عکس یاشاسین آزربایجان یاشاسین تراختور
متن رنگی

http://aytam.1000charge.com/ خرید شارژ اینترنتی

بیز گلیروخ ای آسیا، تورکلرین ایفتیخارویخ، تیراختورون عاشقیوخ، هر تیمین بیز سروریوخ چوخلی زحمتلر چهدوخ، تا بو گونی بیز گوردوخ، آندولا اللها کی بیز، حقیمیزه ال تاپدوخ تک توپ پيش بيني مسابقات فوتبال به زبان سرخم خنديدي - انقلابه سبزت را به نظاره نشستم - در مرگ درياچه ام سکوت مکن - تا به وداع خليجت نخندم آلدیغمیز بیلگیلارا بو سایت یئنی دا فیلتر اولوب دی

حجت الاسلام سيد حجت سيدي امروز در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اين خبر اظهار داشت: متاسفانه در زمين لرزه اخير استان آذربايجان شرقي ، شاهد از دست دادن هموطنان عزيزمان بوديم كه روز پنجشنبه هفته جاري مراسم اربعين اين متوفيان در شهرستان ورزقان برگزار مي شود.

وي افزود: مراسم چهلم همه متوفيان حادثه اخير آذربايجان شرقي به همت اداره تبليغات اسلامي و با همكاري دفتر امام جمعه شهرستان ورزقان و نماينده ولي فقيه در سپاه پاسداران اين شهرستان و همچنين هلال احمر ، فردا پنجشنبه از ساعت سه تا پنج بعد از ظهر در مسجد جامع روستاي هيبت بيگلوي شهرستان ورزقان با حضور خانواده هاي زلزله زدگان اين استان برگزار مي شود.

دو زمين‌ لرزه نسبتاً شديد روز شنبه 21 مرداد سال جاري ، باعث كشته شدن 306 نفر و زخمي شدن بيش از دو هزار نفر از مردم مناطق اهر ، هريس و ورزقان شد.عباس فلاحي، نماينده هريس در مجلس اسلامي ايران از بارش نخستين برف‌ در مناطق زلزله‌زده آذربايجان شرقي خبر داد.

نماينده هريس در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاري‌ مهر خواستار پايان يافتن نابساماني مسكن مردم اين مناطق شد. او در باره وضعيت مردم اين مناطق گفت: «از ۳۰۵ روستاي اهر تعداد ۲۰۰ روستا در حدي تخريب شده كه مردم تاكنون به منازل خود نرفته‌اند و با وجود سرماي شديد در چادرها به سر مي‌برند.»

گفته مي‌شود دماي مناطق زلزله‌زده اهر، هريس و ورزقان شب‌ها به هشت درجه زير صفر مي‌رسد.یاییلیب : سه شنبه 31 مرداد 1391 | یازار : آنا وطن سوزو | بؤلوم : زلزله آزربايجان | 0 باخيش لار
اين چند روزه در «قره داغ» بودم.

مقدمه چيني نميكنم.

اما واقعا و از ته دل براي ملك «ايران» و جماعت «ايراني» متاسفم.

جاده هاي منتهي و به اهر و دريغ از يك محموله كمك رساني دولتي.

شهرستان اهر و چادرهاي مردم آذربايجان بر روي بلوارهاي و ميدانهاي شهر و دريغ از يك چادر امداد

.
.
.
اما تا دلتان بخواهد مسير پر بود از ماشينهاي باري حاوي كمكهاي مردمي غيردولتي از اقصي نقاط آذربايجان.

وطنم آذربايجان مثل هميشه از اين گذرگاه هم سربلند بيرون آمد.
براي گراميداشت ياد و خاطر كشته شدگان زلزله در آزربايجان بيايد در بازي اين تيم مقابل نفت آبادان پيراهن سياه به تن كنيم و يك نوع عزا براي كشته شدگان كه به خاطر تورك بودن در ايران براي آنها مراسمي برگزار نخواهد شد اين كشته شدگان براي كشور ايران ايراني محسوب نميشوند گر ميشودند بايد 3 روز بعد از زلزله رهبر پيام تسليت  براي كشته شدگان بفرسد و صدا و سيما آنگونه كه در بم از حال و احول اين شهرستان ميگفت خبري ابلاغ كند و به پخش خنده بازار پخش كند پس هواداران محترم تيم تراختور آزربايجان به ياد كشته شدگان بيايد پيراهن سياه به تن كنيم و به ورزشگاه سهند تبريز برويم و ياد كشته شدگان خود را گرامي بداريم و با عزيزان آنها همدردي كينم  و به انها بگوييم كه به ياد عزيزان خود هستيم و ياد آنها را گرامي ميداريم و اين كار ما اعتراضي است به صدا وسيما كه بعد از 12 ساعت بايكوت  خبري اين زلزله را با زير نويس به اطلاع مردم ميرساند و اگر مردم آزربايجان نبودند كسي كشته و زخمي ها را از زير آوار بيرون نميآرود چه كسي آنها را در شب زلزله بيرون مي آورد

پس وظيفه هوارداران اين تيم آزربايجاني است كه در بازي يكشنبه تيم تراختور آزربايجان مقابل نفت آبادان لباس سياه به ياد كشته شدگان مظلوم آزربايجان بپوشند تا ياد آنها را گرامي داشته باشيم

ياد و خاطرشان گرامي

ياشاسين تورك ميلتي ياشاسين تيراختورهوادارلاري
چند نفر آدم بايد بميرند تا كشوري اعلام عزاي عمومي كند؟

تا لوگوهاي سبز و نارنجي و آبي و قرمز روزنامه‌ها و خبرگزاري‌ها بشود سياه مطلق و بگويد هي مردم، در همين گوشه و كنارها انساني دارد مي‌سپارد جان! بگويد دست كم اگر زنده‌ بودن‌تان به چشم ما نيامد، مرگ‌تان را ديديم. مثل شما سوگواريم. مي‌توانيم برنامه‌هاي مزخرف شادماني‌مان را موكول كنيم به وقتي كه شما هم كمي غم‌تان التيام يافته است.
چند نفر بايد مي‌مردند تا شما به خودتان بياييد و به جاي اين‌قدر آهسته و آرام گذشتن از كنار خبر مرگ اين‌همه آدم، يك بار هم شده پيش از مردم، در كنار مردم سوگواري مي‌كرديد.
خسته شده‌اند اين‌همه آدم؛ اين همه �در وطن خويش غريب�. خسته...
شما كماكان به پايكوبي‌هاي‌تان برسيد. مردم آذربايجان، نه مثل مردم فلسطين‌اند و نه سوريه و نه ميانمار، اين‌ها از كره‌ي ديگري آمده‌اند و قطعا نيازهاي اوليه‌شان را از جاي ديگري تامين مي‌كنند. شما نگران نباشيد. به جلسات و نشست‌هاي آتي‌تان فكر كنيد.بدنبال دو زلزله امروز در اهر و ورزقان در آذربايجان شرقي به چندين روستا خسارتهاي بالاي 50 درصد و حتي 100 درصدي وارد شده است.
امدادرساني به روستاهاي زلزله زده آذربايجان شرقي با وجود شدت خسارات وارده و مسدود شدن راهها، از سوي امدادگران و نيروهاي اعزامي پيگيري مي شود.

مين لرزه هاي امروز بيشترين خسارات را به روستاها وارد كرده و خسارتهايي تا 100 درصد بدنبال داشته و موجب شده مردم در فضاي باز مستقر شوند .

عكس هاي زير از خبرگزاري هاي ايسنا، مهر، فارس و ايرنا ويراني هاي زلزله در آذربايجان شرقي را نشان مي دهد.

زلزله

زلزله

زلزله

زلزله

زلزله

زلزله
 


به گزارش ايرنا به نقل از اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، كومانو امروز - يكشنبه - در ديدار با "محمد مهدي آخوندزاده" معاون حقوقي و بين المللي وزارت امورخارجه، ضمن ابراز تاسف از وقوع اين حادثه دردناك ، آمادگي كشورش را براي ارايه كمك‌هاي انسان دوستانه فوري اعلام كرد.

معاون حقوقي و بين المللي وزارت امورخارجه كشورمان نيز در اين ديدار ضمن ابراز تشكر، به فعاليت‌هاي ستاد بحران در انجام عمليات امداد و نجات، كمك و امداد رساني به زلزله زدگان با حضور و نظارت مستقيم دو تن از اعضاي كابينه اشاره و تاكيد كرد كه اوضاع در مناطق زلزله زده شمال غرب ايران تحت كنترل است.

به دنبال وقوع حادثه زلزله شديد ديروز شنبه، سفراي كشورهاي خارجي و نمايندگان سازمان‌هاي بين‌المللي مستقر در ايران طي تماس با مسوولان وزارت امورخارجه كشورمان، ضمن ابراز تاسف و همدردي، نسبت به ارايه كمك‌هاي انسان دوستانه ابراز آمادگي كرده اند.

عصر روز گذشته (شنبه) دو زمين لرزه به بزرگي 6.2 و شش درجه در مقياس امواج دروني زمين (ريشتر) به ترتيب شهرستان‌هاي اهر و ورزقان در آذربايجان شرقي را لرزاند.

اين دو شهرستان به ترتيب با 150 و 50 هزار نفر جمعيت در 116 و 97 كيلومتري شمال شرقي تبريز مركز استان قرار دارند.

اين زمين لرزه تاكنون بيش از 280 كشته و 2000 زخمي برجا گذاشته است.زيارت مستحبي مهمتر است يا زلزله آذربايجان؟
در همه جاي دنيا رسم معمول اين است كه وقتي حادثه اي غير مترقبه روي مي دهد سران كشورها اگر در سفر باشند ،برنامه هاي خود را نيمه كاره رها كرده و به كشورشان بر مي گردند اما احمدي نژاد در شرايط زلزله يك روز زودتر از موعد مقرر به عربستان رفته تا قبل از اجلاس به زيارت مستحبي مدينه منوره برود!
آفتاب: سفر آقاي احمدي نژاد رييس جمهوري اسلامي ايران به عربستان به همراه نزديك ترين ياران سياسي خود ، از جمله بقايي ومشايي و چند تن از وزراي كابينه ، "يك روز زودتر از موعد اجلاس عربستان" در شرايطي كه حتي دو روز هم از از فاجعه زلزله در استان آذربايجان شرقي با آن هم كشته و مجروح و بي خانمان ، نگذشته ، شگفتي جديدي در برابر ديدگان مردم قرار داده است.

در شرايطي كه درباره عمليات امداد و نجات در مناطق زلزله شده حرف ها و حديث هاي زيادي وجود دارد و هنوز تعدادي از هموطنانمان احتمالا در زير آوار مانده اند و نيازمند كمك هستند ، رييس جمهوري كشوري كه اين فاجعه در آن رخ داده تازه يك روز زودتر از موعد مقرر پاي در راه يك سفر خارجي گذاشته است كه اساسا حتي در صورت عدم وقوع اين فاجعه نيز رفتن به چنين سفري از سوي بسياري از ناظران سياسي زير علامت سوال بزرگي است.

در همه جاي دنيا رسم معمول اين است كه وقتي حادثه اي غير مترقبه روي مي دهد سران و رهبران آن كشورها اگر در سفر باشند ، لااقل براي نمايش همدردي و نشان دادن اين مساله كه در كنار آلام مردم خود هستند ، برنامه هاي خود را نيمه كاره رها كرده و به محل حادثه و يا لااقل دفتر كار خود مي روند تا از نزديك بر عمليات امداد و نجات نظارت كنند و شخصا پيگير ماجرا شوند.

مثال هاي زيادي را مي توان در اين زمينه ذكر كرد ، همين چند روز پيش باراك اوباما رييس جمهوري آمريكا كه براي يك سفر انتخاباتي به يكي از ايالت هاي آمريكا رفته بود پس از حادثه تيراندازي در سينمايي در كلرادو كه به كشته شدن 14 شهروند آمريكايي انجاميد برنامه خود را سريعا قطع كرد و به كاخ سفيد بازگشت .

سال گذشته حامد كرزي رييس جمهوري افغانستان هنگامي كه براي شركت در اجلاس سازمان همكاري هاي شانگهاي به چين رفته بود پس از حادثه كشتار غير نظاميان افغان به دست نيروهاي آمريكايي در ولايت لوگار ، سفر خود را نيمه تمام گذاشت و به كابل بازگشت. كرزاي در دسامبر سال گذشته ميلادي نيز كه به چند كشور اروپايي سفر كرده بود پس از وقوع چند انفجار انتحاري در روز عاشورا كه به كشته شدن دهها تن از شيعيان عزاداركشورش انجاميد سفر خود را نيمه تمام گذاشت و به كشورش بازگشت.

همين چند هفته پيش رجب طيب اردوغان نخست وزير تركيه وقتي هواپيماي اين كشور توسط سوريه سرنگون شد ، در يك سفر رسمي در برزيل بود و پس از اين حادثه سفر خود را نيمه تمام گذاشت و به آنكارا بازگشت.

اينها در حالي است كه در تمام مثال هاي مورد اشاره حوادثي رخ داده و تمام شده بودند در حالي كه وقتي زلزله اي شديد و پر تلفات به وقوع مي پيوندد ، تازه مشكلات و مصائب شروع مي شود و بايد نياز دهها هزار انسان بي خانمان به دريافت مداوم و روزانه مواد غذايي ، سوختي ، درماني و بهداشتي ، آب ، پتو ، چادر و... تأمين شود.

در چنين شرايطي آقاي احمدي نژاد شال و كلاه كرده است و به سفري غير ضرور خارجي رفته است كه حتي اگر در صورتي كه زلزله هم نمي آمد ، كارشناسان و صاحب نظران بسياري معتقد بودند كه رييس جمهوري نبايد به چنين سفري برود چرا كه تنها 3 هفته ديگر كشورمان ميزبان برگزاري اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران است و آقاي احمدي نژاد از ملك عبدالله پادشاه عربستان براي شركت در اين نشست دعوت كرده است در حالي كه خبرهاي رسيده از منابع ديپلماتيك حاكي است كه پادشاه عربستان به تهران نخواهد آمد و حتي خبرهاي غير رسمي حاكي است كه دولت رياض در حال رايزني با سران ديگر كشورها براي مجاب كردن آنها براي عدم شركت در نشست تهران است!

بايد از آقاي احمدي نژاد پرسيد: وقتي براي دعوت از پادشاه عربستان نماينده اي به اين كشور نمي فرستد و سفير كشورمان در رياض دعوت نامه ملك عبدالله را به دولت عربستان تقديم كرده ، و اين مساله خود گوياي سطح روابط دو كشور است ، آقاي احمدي نژاد با چه توجيهي براي شركت در نشست عربستان ،رأساً و آن هم با هياتي عاليرتبه به مكه مي رود؟!

وانگهي اگر آقاي احمدي نژاد حرف يا طرحي براي ارايه درباره بحران سوريه داشت چرا دو سه روز پيش كه نشست مشورتي تهران درباره بحران سوريه برگزار شد و ميهمانان نشست به حضور او برده شدند تا برايشان سخنراني كند حتي يك كلمه درباره سوريه حرف نزد؟!

چرا وقتي سعودي ها نه در اجلاس مشورتي تهران درباره سوريه شركت كردند و نه معلوم نيست كه ملك عبدالله دعوت ايران را خواهد پذيرفت يا نه ، آقاي احمدي نژاد با شركت در نشست مكه به اين اجلاس عربستاني ها وزن و وجاهت بيشتري بدهد ؟!

همچنين نكته مهمي كه نبايد بدان بي توجه بود اين است كه اين اجلاس صرفا يك نشست چند جانبه درباره بحران سوريه است ، نه سفري دوجانبه كه طي آن ، وزراي مختلف دو طرف ، در زمينه هاي مختلف اسناد همكاري مبادله كنند. لذا هيچ ضرورتي نداشته كه احمدي نژاد اين همه وزير و معاونش را با خود ببرد و اعتباري بيشتر به سعودي ها بدهد!

نكته جالب توجه اين كه احمدي نژاد و دولتمردان همراهش ، يك روز زودتر به عربستان رفته اند تا روز قبل از اجلاس را در مدينه بگذرانند و زيارت كنند و بعد ، به مكه بروند و در نشست عربستان شركت كنند! و البته هيچ كس از اين دولت انتظار ندارد پاسخ بدهد كه در اين شرايط ، آيا رفتن به مناطق زلزله زده واجب بود يا زيارت مستحبي در مدينه؟

منبع: عصر ايران
كد مطلب : 167434


دهقاني با اشاره به اينكه هم اكنون هم فرماندار محترم به همراه استاندار و وزير كشور مشغول بازديد از مناطق زلزله زده هستند تاكيد كرد: " مردم شهر ورزقان و روستاهاي اطراف نياز مبرم به چادر و پتو دارند و در فرمانداري كسي پاسخگوي اين نياز نيست."
آفتاب: اولين نيروهاي امدادي حدود هفت ساعت پس از وقوع زلزله از استانداري به شهرستان ورزقان اعزام شدند و در طول اين مدت، مردم به صورت خود جوش اقدام به نجات مصدومان و خروج اجساد قربانيان از زير آوار ها كرده اند.

الهويردي دهقاني نماينده ورزقان در مجلس، با اعلام اين خبر به عصر ايران گفت: متاسفانه فرماندار اين شهرستان "پروازي" هستند و اصلا در ورزقان حضور ندارند. به همين دليل هم در حاليكه ساعت وقوع زلزله 16.53 دقيقه بود، ايشان حدود دو الي دو و نيم ساعت بعد از وقوع زلزله به محل فرمانداري رسيده اند و پس از آن تازه مراحل هماهنگي با مقامات استانداري آغاز شده است.

دهقاني كه از محل فرمانداري ورزقان به سوالات ما پاسخ مي داد با اشاره به اينكه هم اكنون هم فرماندار محترم به همراه استاندار و وزير كشور مشغول بازديد از مناطق زلزله زده هستند تاكيد كرد: "الان مردم شهر ورزقان و روستاهاي اطراف با توجه به سطح وسيع تخريب ها نياز مبرم به چادر و پتو دارند و در فرمانداري كسي پاسخگوي اين نياز نيست."

دهقاني با تاكيد بر اينكه وضعيت بحراني ورزقان توسط ستاد بحران استان مخفي نگه داشته شده بود، از اعزام اولين گروه امدادي استانداري در ساعت 12 شب به اين منطقه خبر داد و گفت: "كار آوار برداري تا ساعت 4 صبح ادامه داشت و هم اكنون به لطف برادران سپاه عاشورا در اين منطقه بيمارستان صحرايي بر پا شده و به لحاظ امكانات دارويي ، خون و پرستار كمبود نداريم."

به گزارش عصر ايران،دهقاني مشكل فعلي منطقه را عدم مديريت در شرايط بحران خواند و بر نياز مبرم به چادر و پتو تاكيد كرد. وي ميزان تخريب در روستا ها را بين بيست الي صد در صد و ميزان تخريب در شهر ورزقان را تا 70 درصد اعلام كرد.
كد مطلب : 167284


محمد سهرابي
يادداشت: عملكرد منفعلانه رسانه ملي در پوشش اخبار زلزله مهيب آذربايجان


تبريز، اردبيل، اروميه و حتي زنجان در شرايط عادي به سر نمي برند. زلزله به قدري مهيب بوده كه در شرق تركيه هم احساس شده است.

رسانه هاي محلي و سايت هاي خبري از اولين دقايق وقوع زمين لرزه شروع به اطلاع رساني مي كنند. اما تلوزيون مشغول پخش مسابقات المپيك است! شبكه سهند مشغول آموزش كوفته تبريزي است! شبكه خبر مشكلات و معضلات اقتصادي اروپا را بررسي مي كند، آن يكي به بحران سوريه مي پردازد، ديگري سخنراني دارد و...

مشكل يكي دو تا نيست. در ساعات اوليه وقوع زمين لرزه شبكه هاي ارتباطي دچار اختلال شديد مي شود و هر كس به دنبال خانواده خود مي گردد...

سوالي مهم! چرا رسانه اي كه عنوان ملي بودن را يدك مي كشد و با بودجه صدها ميلياردي بيت المال كه توسط همين زلزله زدگان محروم پرداخت شده است ارتزاق مي كند، اقدام قابل توجهي در راستاي اطلاع رساني دقيق و فوري انجام نداد؟

در حالي كه رسانه هاي غربي با قطع برنامه هاي عادي خود به پوشش حادثه زلزله پرداخته و در آن زمينه اطلاع رساني كردند.

عملكرد اين رسانه به اصطلاح ملي در ساعات و روز بعدي حادثه نيز موجب بهت و حيرت مردم ايران شد. رسانه ملي تنها در بخش خبرهاي عادي خود در لابلاي اخبار به موضوع بحران به وجود آمده در منطقه محروم زلزله زده اشاره كرد و از اطلاع رساني فوري و اعزام اكيپ هاي خبري و گزارش هاي زنده خبري در آن رسانه خبري نيست!

در حالي كه ميليون ها نفر نگران وابستگان خود در منطقه زلزله زده هستند، صدا و سيما به پخش برنامه هاي روتين و عادي خود ادامه مي دهد و اين واقعا اسف بار و غم انگيز است.

اين از روحيه نوع دوستي هم ميهنان ما دور است كه در داخل كشورش تعداد زيادي از هم وطنانش در مصيبت و آواره گي به سر برند، اما رسانه اي كه داعيه ملي بودن دارد مشكلات مردم اروپا، سوريه و... را بررسي كند!

محمد سهرابيصدا و سيما در جريان المپيك ، با قطع برنامه هاي عادي خود ، برخي از مسابقات را پخش مستقيم مي كرد ؛ آيا زلزله شمال غرب كشور به اندازه فلان مسابقه تكواندو يا كشتي و پينك پنگ ارزش خبري نداشت تا لحظه به لحظه از ان اطلاع رساني كند؟
عصر روز گذشته خبر زلزله شديد و پرتلفات در شمال غرب كشور به سرعت برق و باد در خبرگزاري ها ، سايت هاي خبري و شبكه هاي مجازي چرخيد و يك ساعتي طول نكشيد كه اين خبر حتي به صدر اخبار برخي شبكه هاي ماهواره اي تبديل شد ، اما تا زماني كه اين خبر به حدي از اهميت برسد كه شايسته زير نويس هاي شبكه خبر و ديگر شبكه هاي داخلي كه از بودجه بيت المال همين مردمي كه زير آوار مانده يا كشته شده بودند ، برسد ساعت ها زمان طي شد!

واقعيت اين است كه نگارنده هر چه با خود مي انديشد رفتارها و سلوك صداو سيما در اين فقره را درك نمي كند و متوجه نمي شود چرا وقتي حادثه اي در ابعاد زلزله شديد در آذربايجان شرقي و استان هاي همجوار به وقوع مي پيوندد كه صدها كشته و هزاران زخمي دارد ، به قول معروف " كك صداو سيما هم نمي گزد؟ "

آيا اين توهين به همه مردم نيست ؟ طرفه آنكه در همان شبي كه صداوسيما حتي به خود زحمت نداد يك شبكه تلويزيوني خود را به پوشش خبري لحظه به لحظه زلزله آذربايجان شرقي اختصاص دهد ، در خبرهاي برگزيده شده براي بخش هاي مختلف خبري حتي خبر تصادف يك كاميون با يك دوچرخه سوار در آلمان كه منجر به مرگ يك تن و زخمي شدن سه تن ديگر شده بود و واژگون شدن اتوبوس در هند به يك دره و اخبار "بسيار بسيارمهم " اعتراض چند شهروند آمريكايي به وضعيت اقتصادي به طور خاص و با آب و تاب پوشش داده مي شد.

ولي مردم ايران در همان شب نبايد متوجه مي شدند كه در سرزمين شان در همان لحظه صدها و شايد هزاران نفر در اثر حادثه زلزله كشته ، زخمي شده و يا زير آوار منتظر رسيدن يك دست ياريگر هستند.

صدا و سيما در جريان المپيك ، با قطع برنامه هاي عادي خود ، برخي از مسابقات را پخش مستقيم مي كرد ؛ آيا زلزله شمال غرب كشور به اندازه فلان مسابقه تكواندو يا كشتي و پينك پنگ ارزش خبري نداشت تا لحظه به لحظه از ان اطلاع رساني كند؟

واقعا صداوسيماي ما چه زماني از حالت يك بوقچي تبليغاتي خارج شده و وقتي در سال هزاران ميليارد تومان ازبودجه عمومي اين ملت مي مكد ، واقعا شايسته عنوان " ملي " و متعلق به همه مردم خواهد شد؟


زمين‌لرزه‌هاي اهر و ورزقان ۱۳۹۱
زمين‌لرزه‌هاي اهر و ورزقان (۱۳۹۱) در ايران واقع شده‌است
{{{alt}}}
تاريخ۲۱ مرداد ۱۳۹۱
۱۱ اوت ۲۰۱۲
زمان رخداد۱۶:۵۳ (اولين زمين‌لرزه)
۱۷:۰۴ (دومين زمين‌لرزه)
بزرگي۶٫۴ Mw[۱]
۶٫۳ Mw[۱]
ژرفا۱۰ كيلومتر
رومركز‏۴۸″ ۵۲′ ۴۶°شرقي ‏۱۹٫۲″ ۱۹′ ۳۸°شمالي / ۴۶٫۸۸غرب ۳۸٫۳۲۲جنوب / -۴۶٫۸۸;-۳۸٫۳۲۲مختصات: ‏۴۸″ ۵۲′ ۴۶°شرقي ‏۱۹٫۲″ ۱۹′ ۳۸°شمالي / ۴۶٫۸۸غرب ۳۸٫۳۲۲جنوب / -۴۶٫۸۸;-۳۸٫۳۲۲ (نقشه)
مناطق آسيبFlag of Iran.svg ايران، استان آذربايجان شرقي
تلفات : 300 كشته و  5000 زخمي

 

 

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
 
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
 
زمين‌لرزه‌هاي اهر و ورزقان ۱۳۹۱ دو زلزلهٔ نسبتا شديدي بود كه روز شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ مناطقي از استان آذربايجان شرقي را لرزاند. زمين‌لرزه‌اي با بزرگاي گشتاوري ۶٫۴[۱] در ساعت ۱۶:۵۳ به وقت محلي در اهر و زمين‌لرزه‌اي با بزرگاي گشتاوري ۶٫۳[۱] در ساعت ۱۷:۰۴ به وقت محلي در ورزقان.[۳][۴][۵][۶] مركز لرزه‌نگاري آمريكا كانون هر دو را در اطراف ۲۰ و ۳۲ كيلومتري شهرستان اهر، و در عمق حدود ده كيلومتري زمين ذكر كرده‌است.[۷] زلزله، در گيلان، زنجان و اردبيل نيز احساس شده‌است
تلفات و خسارات

بر اثر اين زمين‌لرزه در شهرستان‌هاي اهر، ورزقان و هريس، ۳۰۰ نفر كشته و بيش از ۵۰۰۰ نفر مجروح شدند.[۲][۹][۱۰] ۱۲ روستاي شهرستان ورزقان به طور كامل تخريب شده كه هر يك از اين روستاها حدود ۹۰۰ تا هزار نفر جمعيت داشتند كه كمتر از ۴۰ درصد آنها جان خود را از دست داده‌اند.[۱۱] همه زيرساخت‌هاي مخابراتي ناحيه ورزقان به هم ريخته و تمامي خطوط قطع شدند. ۶۰ روستاي منطقه ميان ۵۰ تا ۷۰ درصد و شش روستاي شهرستان اهر به كلي تخريب شده‌اند.[۱۲]

بهرام عكاشه علت تلفات و خسارات را عمق كم زمين‌لرزه در ۱۰ كيلومتري زمين، نزديكي روستاها به گسل و مشكلات بناها و سازه‌هاي منطقه عنوان كرده‌است.

امدادرساني
 
 
 
 

گفته شده در زمان وقوع زمين‌لرزه فرماندار ورزقان پروازي بوده و در اين شهرستان سكونت نداشته‌است و هماهنگي با استانداري در مورد اين حادثه بعد از حضور با تاخير وي در شهرستان صورت گرفته‌است.[۱۴] ستاد بحران استان آذربايجان شرقي وضعيت بحراني ورزقان را مخفي نگه داشته و نخستين نيروهاي امدادي پس از گذشت ۷ ساعت (ساعت ۱۲ نيمه شب) از وقوع زمين‌لرزه به منطقه ورزقان اعزام شده‌اند و در طول اين مدت تنها خود اهالي و مردم نسبت به امدادرساني و نجات مجروحان اقدام كرده‌اند.[۱۴]

يك روز پس از وقوع زمين‌لرزه سرتيم اعزامي هلال احمر به شهرستان هريس و روستاهاي اطراف آن در گفتگوي خود با خبرگزاري‌ها از وجود برخي ناهماهنگي‌ها خبر داد و آن را عامل اصلي عدم اسكان و تغذيه زلزله‌زدگان منطقه (هريس) عنوان كرد.[۱۵]
همچنين اعلام شد دسترسي نيروهاي امدادي بعد از گذشت اين مدت زمان، به بسياري از روستاهاي منطقه به دليل بسته‌شدن راه‌هاي ارتباطي آنها ميسر نشده‌است و تنها راه دسترسي به اين روستاها از طريق امداد هوايي عنوان گشت.
مناظق اطراف اهر، هريس و ورزقان فاقد بيمارستان بودند كه همين امر سبب گشت مجروحين حادثه از اين مناطق براي مداوا به بيمارستان‌هاي شهر تبريز انتقال داده شوند و به همين علت تقاضاي برپايي بيمارستان صحرايي در منطقه شده بود.[۱۵]

سازمان هلال احمر ايران از آمادگي كشورهايي همچون سنگاپور، تايوان، آلمان و پزشكان بدون مرز و دفتر يونيسف در تهران براي ارسال كمك‌هاي خود و امدادرساني در مناطق زلزله زده خبر داد اما گفته شد اين سازمان اعلام كرده كه در اين حادثه نيازي به كمك‌هاي بين‌المللي وجود ندارد.

 

واكنش‌هاي داخلي

در نخستين ساعات پس از بروز زمين‌لرزه، در شبكه‌هاي اجتماعي از عملكرد دولت ايران و صدا و سيماي آن در برخورد با اين حادثه انتقاد شد. منتقدان به پوشش بسيار كم زمين‌لرزه از سوي صدا و سيما و به جاي آن، پرداختن به پخش اجراي مراسم شب قدر در چندين نقطه، از جمله كربلا در عراق، اعتراض داشتند.[۱۰] اين در حالي است كه در زمين‌لرزه بم، صداوسيما نقش زيادي در پرداختن به مشكلات زلزله‌زدگان و بسيج افكار عمومي براي كمك به مردم محروم داشت.[۱۷] تارنماي خبري تابناك نيز به جاي دولت روز يكشنبه پس از حادثه را «عزاي عمومي» اعلام كرد و به انتقاد از واكنش دولت به وقوع اين زمين‌لرزه پرداخت.[۱۸] روز بعد از زلزله در حالي كه در استان آذربايجان شرقي دو روز عزاي عمومي اعلام شده بود،[۱۹] صدا و سيما سريال طنز خنده بازار را پخش مي‌كرد..[

 

مسئولان

آيت‌الله خامنه‌اي رهبر ايران، با انتشار پيامي بيان كرد كه اين حادثهٔ تلخ مايهٔ اندوه عميق گرديد.[۲۱] هيئت دولت نيز در پيامي تسليت گفت و بيان كرد كه از همهٔ امكانات براي رسيدگي به موضوع استفاده خواهد كرد.[۲۲

 

واكنش‌هاي خارجي :

 • Flag of Azerbaijan.svg جمهوري آذربايجان - وزارت وضعيتهاي اضطراري اين كشور ۲۵ تريلي حامل ۴۰ تن آرد ۴۶۰ چادر و ۱۰۰۰ پتو به منطقه اعزام كرد.[۲۳] الهام علي اف، رئيس جمهور اين كشور نيز با ارسال پيام تسليتي به رئيس جمهور ايران چنين عنوان نمود: خبر زلزله شديد روي داده در شمال غرب كشورتان و وارد آمدن تلفات و خسارات ما را شديداً متاثر نمود. در اين لحظات دشوار ضمن همدردي با شما، بازماندگان اين زلزله و ملت برادر ايران، از طرف خودم و ملت آذربايجان شفاي عاجل زخمي‌ها و برطرف شدن آثار زلزله را آرزومندم. خداوند فوت شدگان را رحمت كند.[۲۴]
 • Flag of the United Arab Emirates.svg امارات متحده عربي - مسئولان امارات متحده عربي با ابراز تاسف و اعلام همدردي با خانواده‌هاي آسيب‌ديده، آمادگي اين كشور را براي كمك به زلزله‌زدگان اعلام كردند.[۱۰]
 • Flag of the United States.svg ايالات متحده آمريكا - وزارت خارجه آمريكا با ارسال پستي در صفحه فيسبوك خود، همدردي واشينگتن را با آسيب‌ديدگان اين زمين‌لرزه اعلام كرد. در اين پيام آمده كه «مراتب همدردي خود را با افرادي كه عزيزان خود را در زلزله‌هاي امروز استان آذربايجان شرقي از دست داده‌اند ابراز مي‌كنيم. براي آنان، مجروحان اين زلزله‌ها و آنان كه دارايي‌هاي خود را از دست داده‌اند صبر و بهبودي هر چه زودتر آرزو منديم.»[۱۰]
 • Flag of Turkey.svg تركيه - صليب سرخ تركيه اعلام كرد كه در حال اعزام كاميوني پر از كمك‌هاي فوري به مرز ايران است. وزارت خارجه تركيه در تماس با وزارت همتاي خود در ايران، آمادگي اين كشور براي كمك به زمين‌لرزه‌زدگان را اعلام كرد.[۲۵]
 • Flag of Japan.svg ژاپن - سفير ژاپن در تهران، ضمن ابراز تأسف و ابلاغ پيام همدردي مردم كشورش، آمادگي ژاپن جهت ارائهٔ كمك‌هاي انسان‌دوستانهٔ فوري را اعلام كرد.[۲۶]
 • Flag of Russia.svg روسيه - ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه با ارسال پيامي به محمود احمدي‌نژاد، ضمن ابراز همدردي، آمادگي آن كشور براي كمك به زلزله‌زدگان آذربايجان شرقي را اعلام كرد.[۲۷]
 • Flag of Pakistan.svg پاكستان - آصف علي زرداري رئيس‌جمهور و راجه پرويز اشرف وزير اعظم پاكستان، در پيام‌هاي جداگانه‌اي، آمادگي هم‌ياري پاكستان با دولت و مردم ايران را ابلاغ كردند.[۲۸]
 • Flag of the Vatican City.svg واتيكان - پاپ بنديكت شانزدهم نيز از جامعه جهاني خواسته بود به كمك قربانيان اين زمين‌لرزه بشتابند.[۱۶]
 • Flag of Afghanistan.svg افغانستان - حامد كرزاي رئيس‌جمهور وقت افغانستان نيز با ارسال پيامي ضمن ابراز تاثر و اعلام همدردي، وقوع اين حادثه را به قربانيان، مردم، رهبر و رئيس‌جمهور ايران تسليت گفت.[
 •  

   

  پوشش رسانه‌اي :

  پوشش رسانه‌اي اين زلزله توسط صدا و سيما و رسانه‌هاي دولتي، مورد انتقاد قرار گرفته كه متناسب با يك حادثه ملي نبوده‌است و اين كه خبر اصلي آن شب قدر بوده يا اين كه به پخش المپيك پرداخته‌است حال آن كه سريعاً به خبر اصلي رسانه‌هاي غربي تبديل شده‌است.  یارپاق لار : 1

  دریافت کد نمایش تبلیغات حیدربابا یه سلام!