عکس یاشاسین آزربایجان یاشاسین تراختور
متن رنگی

http://aytam.1000charge.com/ خرید شارژ اینترنتی

بیز گلیروخ ای آسیا، تورکلرین ایفتیخارویخ، تیراختورون عاشقیوخ، هر تیمین بیز سروریوخ چوخلی زحمتلر چهدوخ، تا بو گونی بیز گوردوخ، آندولا اللها کی بیز، حقیمیزه ال تاپدوخ تک توپ پيش بيني مسابقات فوتبال به زبان سرخم خنديدي - انقلابه سبزت را به نظاره نشستم - در مرگ درياچه ام سکوت مکن - تا به وداع خليجت نخندم آلدیغمیز بیلگیلارا بو سایت یئنی دا فیلتر اولوب دی
یاییلیب : دوشنبه 31 تیر 1392 | یازار : آنا وطن سوزو | بؤلوم : إدمان | 0 باخيش لار

تنها تبريز دير تهران دا دير تيراختور

اروميه كلبير دا دير تيراختور

ميانا زنجان اردبيل خوي دا دير تيراختور

همدان آستارا ماكو دا دير تيراختور

تنها تبريز دير تهران دا دير تيراختور

باكو ايستانبول قبريس دا دير تيراختور

هله ايصفهان دا شيراز دا دير تيراختور

ائشيدايران دا جهاندا سس وئرير ياشا ياشا تيراختور

بشيكتاش فنرباغچا گالاتاساراي دا بيزيم دير كالبيميز يونگول الير تيراختور دا بيزيم دير

بير آيري حماسه آزادي ورزيشگاهيندا

اود گوني قورا پيشيرن آي 1392

تراختور آزربايجان پارس پوليس ايران

ساحات :00/22
جانلي يايين

تبريز شبكه سي (سهند)

گوناز تي وي شبكه سي

ايران 3 شبكه سي

شايد شبكه ورزش دا يايا

تراختور تك ديرآرديني اوخو

آذربايجاني هاي استان تهران و البرز,هيچ زماني تراكتور را تنها نگذاشته اند و هميشه با حضور پرشور و پر تعداد خود,از تيم محبوبشان حمايت كرده اند.

 

 با نگاهي به شبكه هاي اجتماعي و با توجه به حساسيت اين بازي,مي توان پيش بيني كرد كه اينبار نيز مثل دفعات گذشته,طرفداران تراكتور,نصف سكوهاي ورزشگاه  آزادي را به خود اختصاص خواهند داد.

 مثل سالهاي گذشته,بحث 10% به ميان خواهد آمد.ولي چرا اين قانون فقط براي تراكتورسازي,اجرا ميشود؟

 اختصاص 10% سكوها به طرفداران ميليوني تراكتورسازي,مانند اين است كه چندين ميليون ترك تهران و البرز را ناديده بگيريم.

 فوتبال بدون تماشاگر,هيچ معنايي ندارد.

 حق هر تهراني و البرزي است كه در شهر خود,از تراكتورسازي,تيم محبوبش حمايت كند.

 دربازي فصل قبل استقلال-تراكتور,با توجه به اينكه قسمتي از طبقه پايين ورزشگاه آزادي,به طرفداران تراكتور اختصاص پيدا كرده بود,مسئولان ورزشگاه به طرفداران تراكتور مي گفتند:بليط طبقه پايين فروخته نميشه,لطفا بليط طبقه دوم تهيه فرماييد.تماشاگران نيز خريد بليط را تحريم و درآخر مسئولان ورزشگاه مجبور شدند بليط طبقه پايين را فروخته و درهاي طبقه پايين را باز كنند.

 ولي متاسفانه مدتي بعد درهاي ورزشگاه به روي طرفداران تراكتور بسته شده و هزاران نفر در بيرون استاديوم,از ديدن بازي محروم شدند.نكته قابل توجه,باز بودن درها براي تماشاگران استقلال بود.به طوري كه طرفداران تراكتور مجبور بودند از ورودي استقلالي ها وارد شوند.يكي از طرفداران تراكتور,توسط طرفداران استقلالي محاصره و به شدت ضرب و شتم شد.

 كادري هاي نيروي محترم انتظامي مي گفتند:براي ما,تراكتوري يا استقلالي فرقي ندارد.ولي مسئولان ورزشگاه,اجازه ورود نمي دهند و ما نيز بايد دستور را اجرا كنيم.

 صحبت طرفداران ميليوني تراكتور, با مسئولان ورزشگاه و فدراسيون است.با اختصاص 50%سكوها به تراكتوريهاي تهران و البرز,و 50%ديگر به تيم ميزبان,فوتبال را زيباتركنيم.

 نفروختن بليط طبقه اول,يا بستن درها به روي هزاران طرفدار,براي خود مسئولان ورزشگاه و فدراسيون زشت است.طرفداران تراكتور,احساس مي كنند كه براي آنها تبعيض قائل مي شويد.چطور كه در مراسم بهترين ها نيز نامي از تراكتور برده نشد.

 طرفداران تراكتوري تهراني و البرزي,به همراه طرفداران تبريزي اردبيلي قزويني اورميه و زنجاني و همداني,با حضور 50هزار نفري,حماسه خواهند كرد.

 درآخر,از فدراسيون محترم فوتبال و مسئولان ورزشگاه مي خواهيم تا بين تيم ها و طرفداران آنها,تبعيض و فرق قائل نشوند.

 تراكتور اف سيآرديني اوخو
رعب و وحشت سرخ هاي تهران از ارتش سرخ آذربايجان

جدال سرخ هاي ايران در ورزشگاه آزادي رعب و وحشت بزرگي را در دل پايتخت نشينان و تيم تهراني پرسپوليس انداخته است.

تورك اسپور : طبق اخبار رسيده استرس و ترس زيادي بر تمرينات اين تيم تهراني حاكم است . ترسي براي رويارويي با يك تيم بزرگ از خطه ي سرافراز آذربايجان ، تيمي كه ميليونها هوادار را پشت سر خود دارد .

هواداران پرسپوليس و بازيكنان بجز برگزاري بازي مقابل تيم پر مهره و قدرتمند تراكتور رعب و وحشت زيادي از سكوهاي استاديوم آزادي در روز بازي دارند.

ترس از تسخير آزادي توسط هواداران پرشور تراختور ، ترس از حضور ده ها هزار نفري عاشقان اين تيم خطه ي آذربايجان.

براي رهايي از همين ترس و استرس تيم پايتخت نشين دست به آب و آتش زده و همه ي عوامل خود را به كار گرفته است. از دوستان رسانه ايي خود جهت حاشيه سازي براي تيم تراكتور ، از به حاشيه كشاندن بازيكنان تراكتور و تحريك آنها براي مصاحبه هاي جنجالي و حاشيه ساز تا قبل از بازي و بهم زدن تمركز تيم ، از به راه انداختن دوباره و تكراري جريان ده درصد حق تراكتور در سكو ها براي رهايي از برگشتن جو استاديوم در يك بازي خانگي و ميهمان شدنشان در خانه خودشان.

اما آنچه مسلم هست و تا بدين روز ثابت شده است تيم تراكتور با هواداران پرشورش هميشه در برابر ناملايمات با قدرت ايستاده اند و قدرت خود را به رخ تمام تيم ها كشانده اند.

مسلما روز دوم مراد ماه تهران شاهد زلزله ايي بزرگ و طنين انداز شدن صداي آذربايجان در پايتخت كشور خواهد بود.

وعده ديدار چهارشنبه دوم مرداد ماه ۱۳۹۲ ورزشگاه آزادي تهران ساعت شروع بازي ۱۰ شبآرديني اوخو
ما با موسيقي، ساز، فرهنگ و عشقمان به ديگر ملتها و مهمانوازي خود، به تمام دشمنان نادان و كج فهم ملتمان كه با ساده لوحانه نگري و سوء استفاده نگري و با ‌قوم آذري ناميدن ملت ما، با ممنوع كردن تحصيل به زبان مادريمان (توركي)، با ممنوع كردن اسامي توركي براي فرزندان و مكانها و شهرها و روستاها و رودهايمان، و با توهين و تمسخر، قصد اضمحلال و نابودسازي هويتمان را دارند، واقعيت و موجوديت خود را بر جهانيان ثابت خواهيم كرد.

ما وجود داريم، ما توركهاي آزربايجان وجود داريم و كساني كه مي خواهند موجوديت ما را انكار كنند، زباله دان تاريخ از آنها پذيرائي خواهد كرد.


آرديني اوخو
یاییلیب : جمعه 28 تیر 1392 | یازار : آنا وطن سوزو | بؤلوم : إدمان | 0 باخيش لار

آزادليق يولوندا اؤزوم يانديم هئچ

گؤردوم كي ووقارلي ائليم ده ياندي

اؤزگه لر تالاييب،يورودومو چاپدي

آليشيب چمنيم،چؤلوم ده ياندي.

گؤي تانري(خداي آسمان)

توركان اوغوز از قديم الايام يكي از معتقدين به سيستم ديني- فلسفي تك خدايي بوده و زماني كه فيلسوفان بزرگ دنيا از كشف رابطه ي جهان مادي با خالق آن عاجز بوده و براي هر كدام از پديده هاي طبيعي،خدايي جداگانه فرض كرده و به پرستش خدايان بادوباران،رعدوبرق،طوفان و خورشيد و ماه و ستارگان مي پرداختند و براي آنها قرباني انسان تقديم مي كردند توركان به تك خدايي معتقد بوده و تنها "گؤي تانري" را به عنوان آفريننده كاينات مي پرستيدند.

اوماي آنا

يكي از فرشته بانوان سيستم ديني – فلسفي توركان شامانيست استكه هنوز هم در بين بعضي از اقوام غير مسلمان تورك آلتايي و نيز توركان مسلمان جهان به شكل دگرديسي شده معتقداني دارد.

كلمه اوماي انا به صورت مكتوب براي اولين بار در كتيبه تونيوق"وزير انديشمندامپراطوري گؤك تورك" نوشته شده كه سه قرن بعد از آن در شاهنامه فردوسي به صورت "هماي" آمده است.

جنسيت اوماي در كتيبه مذكور به شكل " اوماي بختيم كيمي آنام"آمده است. بكار رفتن نام اوماي در رابطه با "مادر" نشانگر جنسيت اين فرشته است از اين رو توركان و ديگر اقوام به تبعيت از توركان اسم دختران خود را به صورت " هماي" و " هما" مي گذارند.
آرديني اوخو
یاییلیب : پنجشنبه 27 تیر 1392 | یازار : آنا وطن سوزو | بؤلوم : تاريخي | 0 باخيش لار
من اؤز يوواسيندان اوچان ترلانام

سهند آتام اولوب، ساوالان آنام

يقين اونوتماميش او دييار مني

اورمييا، تبريزم، آزربايجانام

Mən öz yuvasından uçan tərlanam

Səhənd atam olub, Savalan anam

Yəqin unutmamış o diyar məni

Urmiya, Təbrizəm, Azərbaycanam

آرديني اوخو

گوناز تي وي: تبريز با ثبت دماي 41 درجه بالاي صفر، گرمترين تابستان خود را طي 47 سال اخير تجربه مي كند؛ اين امر به سريعتر شدن روند خشكيدن درياچه اورميه خواهد انجاميد.

به گزارش گوناز تي وي، در حالي كه از سال 79 دماي هواي تبريز هيچ گاه بيش از 38 درجه سانتيگراد نبوده است، امسال اين شهر ركورد 41 درجه را نيز پشت سر گذاشت و بدين ترتيب يكي از گرمترين تابستان هاي سال هاي اخير را تجربه نمود. كارشناسان هواشناسي، ادامه اين شرايط را تا روزهاي آخر تيرماه پيش بيني كرده اند.

گفتني است در طي 50 سال اخير، بيشترين دماي ثبت شده تبريز در سال 1345 با 42 درجه سانتيگراد بوده است.

از سوي ديگر كارشناسان تداوم اين وضع را در سريع تر شدن روند خشكيدن درياچه اورميه نيز موثر مي دانند؛ پيش تر برخي از كارشناسان سازمان ملل تابستان امسال (2013) را به عنوان آغاز خشكيدن كامل درياچه اورميه عنوان كرده بودند.

گوناز تي وي


گوناز تي وي: تبريز با ثبت دماي 41 درجه بالاي صفر، گرمترين تابستان خود را طي 47 سال اخير تجربه مي كند؛ اين امر به سريعتر شدن روند خشكيدن درياچه اورميه خواهد انجاميد.

به گزارش گوناز تي وي، در حالي كه از سال 79 دماي هواي تبريز هيچ گاه بيش از 38 درجه سانتيگراد نبوده است، امسال اين شهر ركورد 41 درجه را نيز پشت سر گذاشت و بدين ترتيب يكي از گرمترين تابستان هاي سال هاي اخير را تجربه نمود. كارشناسان هواشناسي، ادامه اين شرايط را تا روزهاي آخر تيرماه پيش بيني كرده اند.

گفتني است در طي 50 سال اخير، بيشترين دماي ثبت شده تبريز در سال 1345 با 42 درجه سانتيگراد بوده است.

از سوي ديگر كارشناسان تداوم اين وضع را در سريع تر شدن روند خشكيدن درياچه اورميه نيز موثر مي دانند؛ پيش تر برخي از كارشناسان سازمان ملل تابستان امسال (2013) را به عنوان آغاز خشكيدن كامل درياچه اورميه عنوان كرده بودند.

گوناز تي ويآرديني اوخو
امروز از طرف تو متهم به بي تفاوتي به امور بسيار مهم جامعه امروزم! اما دستت درد نكند تو هنوز به ياد من هستي، حتي در ميان اين سيلاب خون! هنوز فضاي net پر است از احساس تكريم تو نسبت به من و امثال من. هر روز Emailهاي زيباي تو به دستم مي رسد كه پر است از جكهاي جديد و قديم تو.
از اينها بگذريم، راستي كاري كه در تهران مي شود كارستان است. اما من اينجا در آذربايجان ساكت و بي خيال نشستم، من رفيق نيمه راه! شايد ترسيده ام !اما نه يادت نرفته كه نفر جلويي، آن سرِ سران فتنه خود، تورك است. در صد سال گذشته هم كه در تمامي انقلابها نفر اول من بودم. يادت نيست؟! مشروطه و آذربايجان، 1324 و فرقه دموكرات، مصدق تورك و ماجراي نفت، انقلاب و 29 بهمن، جنگ تحميلي و سرداران شهيد تورك.
امروز با تو نيستم چون هرگز با من نبودي، امروز با تو نيستم چون از تو خسته شده ام! از آن خنده هاي هميشگي ات، از آن قيافه هميشه حق به جانبت، از خود برتر بينيات، از اين همه تحقيرهايت، از كوچك شمردنت، از آن نگاه بالا به پايين ات، از تخريب شخصيت ات
من و تو با هم در اين خاك زاده شديم. تو وارث تاريخ 2700 ساله شدي و فرهنگ اصيل ايراني اما من مجبور به نسيان تاريخ 7000 ساله خود شدم و خرده فرهنگ.
تو در مدرسه به زبان مادريت شعر خواندي و جايزه گرفتي و من به دليل صحبت به زبان مادري ام حكم اخراج. كتابهايمان پر بود از عكس نياكان تو و من بي هيچ نژاد و تاريخي! همه جا نشانهايي از فرهنگ اصيل تو بود و من با تمدن 7000 ساله بي اصل و نشان و مدرك بودم. براي تو آثار تاريخي مي ساختند! و آثار تاريخي من هر روز ويران مي شد.


آرديني اوخو


نازلي شيرين ديل واريم ، ئوزگه ديله يازمارام

دوغراسالاردا مني اُوز ديليمي آتمارام


جنتي وئرسز منه ، دونياني ساتساز منه

من آنامين ناز ديلين باشقا ديله ساتمارام

شهرياريم دوز دييب قاتما ديلين ديللره

من بو گوزل تورك ديلين آيري ديله قاتمارام

باخ بو ديلين سايه سي ، گزدي آديم ديللره

اولماسا گر بو ديليم هئچ يئره من چاتمارام

اوندا كي من اولموشم قورلايين اوز يوردوما

چون بودور عادت منيم ئوزگه يئره ياتمارام

قبريمين اوستونده سيز توركي بو شعري يازين

اوز ديليمي آتمارام ، باشقا ديله ساتمارامآرديني اوخو
یاییلیب : پنجشنبه 13 تیر 1392 | یازار : آنا وطن سوزو | بؤلوم : إدمان | 0 باخيش لار

از اين كه با اين جملات كوبنده و حماسي كه سرشار از شور آزاد انديشي و تفكر عميق در فراسوي مرزهاي محدوديت شماست و شخصيت و تفكر و ادب ناب شما را نمايان ميكند، ما را متحول ميكنيد و به خود مي آوريد از شما ممنونم. باشد كه ژرفاي عميق روح انساني شما كه در واژگان و حرفهايتان جاريست ما را متحول تر از اين نيز نمايد. فقط خواستم اعلام كنم، نوشته هايي كه تو وبلاگ ما مطرح ميشود، و كل موجوديت وبلاگ ما، هيچ ارتباطي با شما نداره، و از شما مي خوام كه وارد اين صفحه نشيد. يا فرهنگ آريايي خود را نمايان نكنيد. و از بيان نظرات كوبنده و آريايي خود جلوگيري كنيد. بهتره شما خود وبلاگي ايجاد كرده و توهين ها و تحقيرات و فحش هاي خود رو توش منتشر كنيد. نظرات شما هم كه نظر نيست، بلكه تماما توهين و تحقير و دشنام هست، پاك خواهد شد، چون صفحه ما لايق فرهنگ آريايي شما نيست. ما هيج وابستگي هم به عليف، توركيه يا ديگرون نداريم. ما ساكن جغرافياي ايران هستيم. مگر شما كه به قول خودتون وطن پرست هستيد وابسته به جايي هستيد كه ما نيز وابسته به جايي باشيم.

ما از ملت آزربايجان هستيم و وابسته به ملت خود.آرديني اوخو

كمپين امضاء براي تأسيس فرهنگستان زبان و ادب تركي در ايران ما خواستار تأسيس فرهنگستان زبان و ادب تركي در ايران هستيم! "تركي" و يا "زبان ترك" به همراه تركمني يكي از دو زبان شاخۀ اوغوزي خانواده زبانهاي توركيك رايج در ايران مي باشد. به اين زبان در شمال غرب ايران (در تمام و يا بخشي از ١٣ استان)، مركز، جنوب و شمال شرق آن سخن گفته مي‌شود. لهجه‌هاي گوناگون زبان تركي، زبان مادري ٣٣-٤٥ درصد از مردم ايران، در شهرها و روستاها و برخي از طوائف (قشقائي، ...) است. زبان تركي مؤلفه‌اي بنيادين در فرهنگ شكل گرفته در طول تاريخ طولاني جامعۀ ترك ايران است. متأسفانه از دورۀ مشروطيت به بعد در ايران روند طرد زبان تركي از نظام آموزشي و مطبوعات و ... آغاز شد و پس از آن اين زبان به طور سيستماتيك و به روشهاي مستقيم و غيرمستقيم در معرض فشار و تضييق و حتي انكار و امحاء قرار گرفت.

قالانين دا اوخويون

كمپين امضاء براي تاسيس فرهنگستان زبان تركي در ايران

لطفا اطلاع رساني كنيد .

به سايت زير مراجعه نمائيد.

www.tinyurl.com\turkdiliآرديني اوخو
یاییلیب : دوشنبه 3 تیر 1392 | یازار : آنا وطن سوزو | بؤلوم : إدمان | 0 باخيش لار

مجتي جباري به همان اندازه كه به لحاظ فني مهره اي تاثيرگذار براي استقلال است، به همان ميزان به تداوم رفتارهاي آماتورگونه اش اصرار دارد.به گزارش افكارنيوز، شماره هشت تكنيكي استقلال و تيم ملي در ۵ سال اخير عادت كرده است كه با امروز و فردا كردن شرايطي را به وجود بياورد و عقد قرارداد را به روزهاي آخر موكول كند تا از اين طريق مجبور به تحمل فشار تمرينات پيش از فصل نباشد.

در شرايطي كه مذاكرات جباري و اسقلال به بن بست خورده است، مدير برنامه هاي رسمي اين بازيكن به سايت گل گفت:مجتبي قطعا در استقلال نمي ماند. او از تراكتورسازي، سپاهان و دو تيم ايراني ديگر پيشنهاد دارد اما هنوز تيم آينده اش را انتخاب نكرده است.

وي همچنين گفت:مبلغ قرارداد يكي از چهار تيمي كه به جباري پيشنهاد داده دو برابر رقمي است كه وي فصل قبل از استقلال گرفته اما اين بازيكن هنوز به هيچ كدام از اين پيشنهادها پاسخ مثبت نداده است.

شنيده هاي حاكي از آن است كه مجتبي جباري و تراكتورسازي به توافق نهايي نزديك شده اند و اگر مشكل خاصي به وجود نيايد، اين بازيكن به همراه علي كريمي و جواد نكونام خط هاقبك سرخ هاي تبريز را تشكيل خواهند داد. البته اگر به مانند چند فصل گذشته در آخزين لحظات، جباري در استقلال ماندني نشود!آرديني اوخو

شايد اين روزها در بازار داغ روشن فكرها برخي اسامي برايتان آشنا باشد، از جمله اين اسامي شخصي است به نام علي اكبر رائفي پور كه ظاهرا با سخنراني هايش در مورد شيطان پرستي و فراماسونري و ... معروف شده است. خود من تا چند روز قبل نه ايشان را مي شناختم و نه سخنراني هاي ايشان را شنيده بودم.

بير فيلم وار كي باخماغين سيزا توصيه اليرم

آرديني اوخوآرديني اوخو
یاییلیب : شنبه 1 تیر 1392 | یازار : آنا وطن سوزو | بؤلوم : إدمان | 0 باخيش لار

واژگان اداري در زبان توركي


آبدارچي- آياقچي. سولوقچو.

آبدارخانه- سولوق.

اخراج - ديشارلاما. ديشلهمه.  بوراخما.

اخراج شدن - ديشارلانماق. چيخاريلماق. چيخيلماق.

اخراج كردن - ديشارلاماق. ديشلهمك.

ادارة خدمات- قوللوق قوْلو.

ادارة راهسازي- قارا يوْللاري.

اداره- آبراما. دوْلانيش. يؤنه‌تيم. يؤنتمه (راهبري). قوراما. مانقيري. ييغا (سازمان).

اداري- دوْلانسال. يؤنتسل. قورامليق. اكيمليك.

ارباب رجوع- ايشلي.

اُرگان-  قورقو (سازمان).

از كار افتاده- دوشمه. قارت. كوتگون.

استامپ- باسقيج.

استحقاق- ياراشيق.

استخدام- دوزلهمه. چاليشديرما. ايشلتمه.

استخدام شدن- چاليشماق. دوزلنمك. قاپيلانماق. الـلنمك. ايشلنمك.

استخدام كردن- چاليشديرماق. دوزله مك. قاپيلاماق. الـله مك. ايشلتمك.

استخدامي- اللنمه.

استعفاء- آسنارما.

استعفاء جمعي- آسناريش.

استعفاء دادن- آسنارماق.

اطلاعات- تانيشما.

امضاء- قول باسما. چاپاچ.

امضاء شدن- چاپاچلانماق.

امضاء كردن - قوْل چكمك. قوْل باسماق. چاپاچلاماق. چاپاچماق.

امور اداري- ياز جيز.

بازنشستگي- امكليليك.

بازنشسته - امكلي. اوْتورقا.

بازنشسته شدن- اوْتورماق.

بايگان- باغقان. ساخلاجي.

بايگاني- باغقانليق. بلگه ليك. ساخلاج. ساخلانج. قاپقات.

بودجه- كئچينجه. كئچينجيك.

پاك كن- سيلگيج. سيلن.

پاداش پايان كار- آرپاليق.

پاراف- تورغاي.

پاك نويس- دوز يازيم.

پاكت- قاپيت. باغلي. چولغام.

پانچ- تيكيت.

پروانه- كئچر. كئچيت. يئنگيك.

پرونده- بورگه.

پوشه- بوكمه. قاپتا.

پيش نويس- قارا يازي. قارازي.

تداركات- آزيق. ساغلاميق. گؤتورگو.

تداركاتچي- آزيقچي.

تشويق- آلقيش.

تشويق كردن- آلقاماق. آلقيشلاماق.

تشويق نامه- قيلاوليق. آلقيشليق.

تنخواه- قارا آغجا. خرجليق.

توبيخ- قيناق.

توبيخ شدن- قينانماق.

توبيخ كردن- قيناماق.

توبيخ نامه- قيناقليق.

چركنويس- تاسالاق. قارازي.

حسابدار- سايمان. ساييشچي. ساناقچي. ساناوچي.

حسابداري- سايمانليق.

حقوق بگير- آليرچي. آيليقچي.

حقوق ماهانه- آيليق.

حُكم - قوْشول. يارليق.

حُكم اخراج - سيكديرنامه.

خط كش- جيزقيج.

خودكار- يازقاج.

دبيرخانه - يازمانليق.

دبيركل - باش يازمان.

دپارتمان- بؤلوم. قيسيم.

رسمي- ياسال.

رشوه- آتاوا. چاي پولو. آلميت. اوسقور. باسقوف. بلش. دوزلوق. ياغشيق.

رشوه دهنده- ياغلار.

رشوه گير- آلارمان. باسماچي. بلشچي. ياغچي.

رونوشت- ائشلم. اوز.

سفته- ساودا.

سنجاق- سانجاق.

سَند- بلگه.

سند مالكيت - تاپو. يييه ليك.

سوزن ته گرد- يايلي توْپلو. توْپلو ايگنه. تپيز. تپسينجك.

صندلي- اوْتورقاج. اوْروندوق. سينديك. قوتمان.

غيررسمي- ساياسي.

غيرقانوني- ياساديشي.

فتوكپي – ائش چكيم.

قانوني- ياساتان. ياسال.

قيچي- قايچي.

كاربن- كؤچورگو.

كارشناس- بيلگين. ايش بيلن.

كارفرما- ايشلتچي.

كارگزار - ياپارلي.

كارگزين- ايش سئچن. ايش بلله جي.

كارگزيني- ايش سئچيم.

كارمزد- گؤتوره.

كارمند- ايشچي. آيليقچي. ايش آشيران.

كارمند رسمي- وظيفه لي. ياسالي ايشچي.

كاغذ-  بيتيك. قاقاس. قاقيز. ياپري.

كاغذ باطله - قارالي كاغذ.

مداد- قارانداش.

مدير- آبرامان. قاشدار. آليشديريجي.

مدير ميانه- آرا باش.

مديركل- گئنل باشچي.

مديريت-  آبرانيش. آبراييش. قاشدارما. آبراما.

مرخص- بوْشوق. مأذون. مأذونيتچي.

مرخصي- مأذونيت. بوراخيش.

مزايده- چوخساما. آرتاج. آرتيرما.

مساعده- كؤنول. اؤنجه ليك.

مستخدَم- قوللوقچو (خدمتكار). 

مستند- بلگه لي.

معاون- باسوت. گيزير. يارديمچي. يامانتي. قاراي. يامبا. اوْرون باسار. دايا. يارداق. اوْرون داش.

معاون اول- باش قاراي. باش باسوت. باشدايا.

معاونت- يارديمچيليق. ياماقليق. يانچيليق. اوْرون داشليق.

معلّق از خدمت- آسيلي.

معلّق كردن از خدمت- آسقييا آلماق.

مقاطعه- قابال. قابالا.

مقاطعه كار- قابالچي.

مقاطعه كاري- قابالاما.

مناقصه- آزساما. اسكيلتمه.

منشي- آليمقا. بيتيكچي. يازمان.

مُهر- تامقا.

ميخكوب- شيش چاخان.

ميز- ماسا. ياسلاج. اوستل.

نامه- بيتيك. پيتي. يازي.

نامه رسان- آرديل. آرغيش. چاپار.

نامه نگاري- يازيشما.

همكار- امكداش. ايشدش.

همكاري- امكداشليق. ايشدشليك.

قايناق : ايران تورك

 


آرديني اوخو
یارپاق لار : 1

دریافت کد نمایش تبلیغات حیدربابا یه سلام!