عکس یاشاسین آزربایجان یاشاسین تراختور
متن رنگی

http://aytam.1000charge.com/ خرید شارژ اینترنتی

بیز گلیروخ ای آسیا، تورکلرین ایفتیخارویخ، تیراختورون عاشقیوخ، هر تیمین بیز سروریوخ چوخلی زحمتلر چهدوخ، تا بو گونی بیز گوردوخ، آندولا اللها کی بیز، حقیمیزه ال تاپدوخ تک توپ پيش بيني مسابقات فوتبال به زبان سرخم خنديدي - انقلابه سبزت را به نظاره نشستم - در مرگ درياچه ام سکوت مکن - تا به وداع خليجت نخندم آلدیغمیز بیلگیلارا بو سایت یئنی دا فیلتر اولوب دی
یاییلیب : جمعه 28 تیر 1392 | یازار : آنا وطن سوزو | بؤلوم : إدمان | 0 باخيش لار

آزادليق يولوندا اؤزوم يانديم هئچ

گؤردوم كي ووقارلي ائليم ده ياندي

اؤزگه لر تالاييب،يورودومو چاپدي

آليشيب چمنيم،چؤلوم ده ياندي.

گؤي تانري(خداي آسمان)

توركان اوغوز از قديم الايام يكي از معتقدين به سيستم ديني- فلسفي تك خدايي بوده و زماني كه فيلسوفان بزرگ دنيا از كشف رابطه ي جهان مادي با خالق آن عاجز بوده و براي هر كدام از پديده هاي طبيعي،خدايي جداگانه فرض كرده و به پرستش خدايان بادوباران،رعدوبرق،طوفان و خورشيد و ماه و ستارگان مي پرداختند و براي آنها قرباني انسان تقديم مي كردند توركان به تك خدايي معتقد بوده و تنها "گؤي تانري" را به عنوان آفريننده كاينات مي پرستيدند.

اوماي آنا

يكي از فرشته بانوان سيستم ديني – فلسفي توركان شامانيست استكه هنوز هم در بين بعضي از اقوام غير مسلمان تورك آلتايي و نيز توركان مسلمان جهان به شكل دگرديسي شده معتقداني دارد.

كلمه اوماي انا به صورت مكتوب براي اولين بار در كتيبه تونيوق"وزير انديشمندامپراطوري گؤك تورك" نوشته شده كه سه قرن بعد از آن در شاهنامه فردوسي به صورت "هماي" آمده است.

جنسيت اوماي در كتيبه مذكور به شكل " اوماي بختيم كيمي آنام"آمده است. بكار رفتن نام اوماي در رابطه با "مادر" نشانگر جنسيت اين فرشته است از اين رو توركان و ديگر اقوام به تبعيت از توركان اسم دختران خود را به صورت " هماي" و " هما" مي گذارند.


یارپاق لار :

دریافت کد نمایش تبلیغات حیدربابا یه سلام!